Aktualności

Rodzaj drewna i jego zabezpieczenie 25 marca, 2021

Wybierając typ schodów, najważniejszą decyzją jest drewno, z którego będą one wykonane.

Stopnie schodów są najbardziej użytkowaną ich częścią, codziennie mocno eksploatowaną. Dlatego powinny być zrobione z jak najtwardszego drewna, wówczas będą odporniejsze na ścieranie i wszelkie mechaniczne uszkodzenia. Może to być polski dąb, buk czy jesion czy też egzotyczny merbau lub heban. Mimo niewątpliwie największej wytrzymałości dębu wśród polskich gatunków, niektóre drewno egzotyczne jest niemal o 1/3 twardsze niż nasz dąb. Niestety cena ich jest dużo wyższa, nie wszyscy się na nie więc decydują. Kolejnym rodzimym drewnem wykorzystywanym do produkcji schodów jest buk: bez mocnych słojów, bardzo chętnie wybierany do domów jednorodzinnych, a także jesion – nieco bardziej miękki, wymagający dużo większego zabezpieczenia przed ścieraniem.

Drewno do produkcji schodów drewnianych powinno być jak najlepszej jakości – przecież decydujemy się na schody, które mają przetrwać wiele lat – i odpowiedniej wilgotności, która uniemożliwia odkształacanie i pękanie.
Oprócz samego drewna bardzo istotnym czynnikiem jest jego zabezpieczenie. Schody muszą zostać polakierowane odpowiednim przemysłowym lakierem, zapewniającym nie tylko zabezpieczenie przed ścieraniem, ale też bezpieczeństwo: schody nie mogą być śliskie. Warstwa lakieru umożliwia także utrzymanie czystości i łatwą pielęgnację schodów.

Schody drewniane Augustów